Autor Wątek: Kalkulator mydlany  (Przeczytany 38763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kardamon

• Sr. Member
Odp: Kalkulator mydlany
« Odpowiedź #166 dnia: 01.03.2017 o 17:38 »
Poproszono mnie abym na nowo dodał na forum mój kalkulator mydlany, bo stare linki nie działają.
Poniżej nowe linki do kalkulator mydlanego, dostępne również ze stopki pod moimi postami.

Kliknij tutaj aby pobrać wersję V 3.8 w formcie xlsx dla Excela

Kliknij tutaj aby pobrać wersję V 3.8 w formacie xls dla starszych wersji Excela

Kliknij tutaj aby pobrać wersję V 3.8 w formacie ods dla posiadaczy LibreOffice
« Ostatnia zmiana: 05.03.2017 o 11:24 wysłana przez kardamon »

Offline Ciekaff

• Administrator
  • Doktor Soap
« Odpowiedź #165 dnia: 16.02.2017 o 18:48 »
@beatabeata. Wysłałem ci na mail pobrane :)

verrei

• Gość
« Odpowiedź #164 dnia: 16.02.2017 o 17:19 »
cześć,,,, nie wiem co się dzieje. Na nowego lapka chcę ściągnąć kalkulator i nie mogę,,, bo każe wykupować mi jakąś domenę... też tak macie???
Cześć,
Kolega kardamon wrzucił pliki do zewnętrznego serwisu, którego żywotność dobiegła końca. Jedyne wyjście to czekać na to aż kardamon lub ktoś inny nie ulituje się i nie wrzuci tego jeszcze raz - najlepiej bezpośrednio na to forum.

Offline beatabeata

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #163 dnia: 16.02.2017 o 14:15 »
cześć,,,, nie wiem co się dzieje. Na nowego lapka chcę ściągnąć kalkulator i nie mogę,,, bo każe wykupować mi jakąś domenę... też tak macie???

Offline Duende

• Newbie
  • *
    • Mój ogród warzywny
« Odpowiedź #162 dnia: 31.07.2016 o 11:04 »
Autorowi zamieszczonego tu kalkulatora chcę bardzo podziękować!
Łatwy w użyciu, dobrze wylicza, ma wszystko co potrzeba, łącznie z etykietami :-) Super!
serdeczności,
Duende

Offline madi

• Sr. Member
« Odpowiedź #161 dnia: 22.05.2016 o 01:41 »
Pogrzebałam i znalazłam takie informacje.

INS - miara fizycznych właściwości mydła określanych w oparciu o wartość SAP i liczbę jodową. Wartość ta została wprowadzona przez dr Roberta S. McDaniela w książce  "Essentially Soap". Wskaźnik ten jest używany do przewidywania właściwości fizycznych kostki mydła. Ma powiedzieć w skrócie, jakie właściwości wniesie olej do mydła pod względem twardości, właściwości pielęgnacyjnych, pienistości, właściwości myjących itd oraz jakie właściwości będzie miało mydło wykonane z mieszaniny kilku tłuszczów.

Kardamon napisał:
"Jod a właściwie powinno być liczba jodowa, jest to ilość gramów jodu, która przereaguje z 100 g tłuszczu. Jest ona wyznacznikiem ilości nienasyconych wiązań w tłuszczu ponieważ jod przyłącza się do wiązań wielokrotnych.W produkcji mydła duża liczba jodowa tłuszczu oznacza, że dany tłuszcz będzie dawał mydła miękkie."
Liczba jodowa jest miarą tego, jak nienasycony tłuszcz jest. Wartość ta pozwala przewidzieć skłonności mydła do jełczenia. Mydło o wysokiej liczbie jodowej będzie się szybciej psuło niż mydła o niższej wartości.

Wartość SAP tłuszczu oznacza ilość KOH w gramach, która jest potrzebna do zmydlenia jednego grama tego określonego tłuszczu.

Muszę przyznać, że niewiele mi to wyjaśniło. Nadal uważam, że INS  nie wnosi żadnej sensownej informacji bo przy produkcji mydła  nie tylko tłuszcze  mają wpływ na końcowy efekt. Np. na twardość składają się nie tylko oleje ale także ilość użytej wody. W zależności czy będzie faza żelowa czy nie, otrzymujemy z tych samych składników różne mydła. Itd.

Co do oliwy, nie wiem czy przy określaniu twardości w kalkulatorze nie jest brane pod uwagę jak mydło zachowuje się w wodzie. Mydła oliwkowe (przynajmniej moje) bardzo szybko namakają i robią się ciapowate. Ale to tylko moje przypuszczenia, niczym nie poparte.

Offline Zaraza Tango

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #160 dnia: 20.05.2016 o 23:56 »
O! Madi! Dziękuję, rozjaśniłaś mi kilka rzeczy.

Właściwości pielęgnacyjne jak napisałaś, dodam, że im wyższa wartość tym mydło jest bardziej podatne na jełczenie.
To już mam odpowiedź na pytanie, dlaczego właściwości pielęgnacyjne mają górną granicę.

Poczytaj o mydłach do golenia.
Na razie unikałam tematu, uznając, że jest dla mnie zbyt zaawansowany. Poczytam o tej pianie.

Niespecjalnie się przejmuję tymi wskaźnikami  ;)
Wiem, że są tylko orientacyjne, ale właśnie staram się w nich zorientować ;). Jeszcze chciałabym się tylko dowiedzieć, na co wskazuje ten INS...

A jeśli chodzi o twardość - jak to jest, że kalkulator wskazuje, że najlepsza twardość jest pomiędzy 29 a 55, oliwa ma twardość 17, tymczasem mydło z samej oliwy jest, w zależności od opinii, wystarczająco twarde lub bardzo twarde? Czy to znaczy, że poniżej 29 też wychodzą bardzo twarde kostki, czy że kalkulatory mają wprowadzoną jakąś błędną wartość na oliwę?
« Ostatnia zmiana: 21.05.2016 o 00:04 wysłana przez Zaraza Tango »

Offline madi

• Sr. Member
« Odpowiedź #159 dnia: 18.05.2016 o 22:29 »
Twardość jak napisałaś
Właściwości myjące w zasadzie masz rację, ale: wartość  właściwości myjących jest miarą tego, jak łatwo jest rozpuszczalne mydło  w wodzie w trudnych warunkach, czyli w wodzie  twardej,  zimnej lub  słonej. Ona nie mówi czy mydło będzie rzeczywiście myć  skórę (bo  każde  będzie, nawet takie z  wartością 0) tylko jak będzie się  sprawować  w  trudniejszych warunkach pracy. Im wyższa wartość tym wyższe prawdopodobieństwo, że będzie wysuszać skórę, choć sporo zależy od skóry, jednego wysuszy innego nie.
Właściwości pielęgnacyjne jak napisałaś, dodam, że im wyższa wartość tym mydło jest bardziej podatne na jełczenie, szczególnie gdy zawiera oleje z dużą zawartością kwasów tłuszczowych: linolowego i linolenowego.
Pienistość  wskazuje jak duże i puszyste będą bąbelki. Taka  piana  powstaje bardzo  szybko i  równie  szybko znika, jest  nietrwała.
Kremowość to wartość mówiąca o ilości i stabilności piany drobnobąbelkowej, podobnej do bitej śmietany. Taka piana może się utrzymywać nawet kilka godzin. Poczytaj o mydłach do golenia.
liczba jodowa i INS  nie mam pojęcia co to jest, czytałam trochę ale uznałam, że te informacje nie przydadzą mi się zbytnio, więc nie zgłębiałam tematu.
Niespecjalnie się przejmuję tymi wskaźnikami  ;)

« Ostatnia zmiana: 18.05.2016 o 22:33 wysłana przez madi »

Offline Zaraza Tango

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #158 dnia: 17.05.2016 o 23:09 »
Ahoj.

Od kilku dni uczę się korzystać z kalkulatorów mydlanych. Dla tutejszych szanownych mydlarzy działanie tego narzędzia jest proste i intuicyjne, ale pierwsze zetknięcie laika z takim kalkulatorem wygląda mniej więcej tak: "o... tu można coś ustawić" ;). Obejrzałam trzy kalkulatory on-line i we wszystkich brakowało mi dwóch rzeczy: jakiejś wskazówki, ile powinny wynosić te właściwości tłuszczy oraz... jakiegoś wytłumaczenia, co one dokładnie oznaczają.
Pierwszy problem jest rozwiązany w kalkulatorze Kardamona. Co do drugiego, to rozumiem te właściwości mniej więcej tak:

Twardość - konsystencja ukończonego mydła po odleżakowaniu.
Właściwości myjące - właściwie nie wiadomo co, bo każde mydło myje...
Właściwości pielęgnacyjne - ważna rzecz, bo informuje nas, jak dobrze mydło wpływa na skórę.
Pienistość - oczywiście oznacza to, jak wiele piany wytwarza się podczas używania. Ale, jeśli dobrze rozumiem, bez piany też można żyć i zrobić mydło z zerową pienistością.
Kremowość - ? to chyba jakaś konsystencja mydła?
Liczba jodowa - zgodnie z wyjaśnieniem Kardamona, które już znalazłam, im ona będzie wyższa, tym mydło będzie miększe i może szybciej zjełczeć, ale będzie miało lepsze własności pielęgnacyjne.
INS - również z wyjaśnienia Kardamona: współczynnik ten charakteryzuje fizyczne właściwości mydła, przede wszystkim twardość. Ale twardość jest osobno uwzględniona, więc co jeszcze oznacza INS?

Poprawicie moje rozumowanie? :)

Offline Hulka

• Hero Member
« Odpowiedź #157 dnia: 10.04.2016 o 20:46 »
...stearyna palmowa jest w Aldikowskim Pomfrin
25% :65% olej palmowy :10% stearyna oleju palmowego i kokosowy
Tu na Forum już nie pamiętam kto o tym pisał ..ale rpozebrał pomfrin na części pierwsze  prysz.
"Kto się myje, a bez mydła, ten podobny do straszydła."

Offline Draki

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #156 dnia: 10.04.2016 o 20:40 »
Frytura palmowa, to czysty olej palmowy bez dodatków. Na specyfikacji handlowej nie ma mowy o żadnych dodatkach, olej palmowy w 100%-ach.
Chowa się w łazience, przyjaciel czystości, wchodząc w brudne ręce, pieni się ze złości.

Offline anette196

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #155 dnia: 10.04.2016 o 16:28 »
Chyba że stearyną palmową

Offline kardamon

• Sr. Member
« Odpowiedź #154 dnia: 10.04.2016 o 12:21 »
Frytura palmowa to chyba czysty olej palmowy o ile się nie mylę.

Offline anette196

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #153 dnia: 10.04.2016 o 10:49 »
Czy w kalkulatorze Kardamona jest frytura palmowa? chodzi mi stałą (nie płynną)?

Offline hajduczek

• Full Member
« Odpowiedź #152 dnia: 29.03.2016 o 22:33 »
Wiesz, ona napisała, że "Alkohol cetylowy nie wchodzi z sodą w reakcję, jest jak jojoba w mydle". Wiem, że Inez podczas miksowania daje niekiedy dodatkowe tłuszcze, takie spoza receptury. Na przykład jakiś szczególny macerat albo wyjątkowy olej. Wychodzi wtedy większe przetłuszczenie, niż to z receptury, ale doradza dodać tego supertłuszczu nie więcej niż 5%. Tyle dodała tutaj alkoholu cetylowego i myślę, że właśnie tak go potraktowała - jako "supertłuszcz".

Na odpowiedź mailową musisz cierpliwie poczekać, bo kolejka czekających długa, a ona wciąż mydli! Na moje komentarze i maile odpowiada czasem dopiero po miesiącu...

Pomysł na eksperyment z dodaniem cetylu do części masy mydlanej podoba mi się, mam nadzieję, że opiszesz całość :)